Alergia – mistrz drugiego planu

Jako dziecko miałam bardzo ciekawa zabawę, która polegała na tym, że wpatrywałam się przez 20 sekund w wybraną ilustrację, a potem inna osoba zadawała pytania do ilustracji. Uwielbiałam tę zabawę, byłam w niej naprawdę dobra. Okazuje się jednak, że podświadomy mózg każdego z nas jest w niej mistrzem…

Wiosna na ulicy Czereśniowej, 2 koty

Nasz mózg nieustannie rejestruje wszystko co dzieje się wokół nas. Nie tylko to co świadomie widzimy, słyszymy czy czujemy. Nie tylko to, na czym faktycznie jesteśmy skoncentrowani. Rzeczywistość wokół nas jest skanowana zmysłami i analizowana. Jest to cześć programu przetrwania. Organizm robi to dla naszego bezpieczeństwa – aby móc zareagować na czas.

Skanowanie otoczenia podczas sytuacji konfliktowej jest dla organizmu szczególnie ważne. Daje informacje na przyszłość czego warto unikać, na co zwracać uwagę. Zapamiętane informacje są swego rodzaju alarmem, który włącza się, gdy sytuacja może się powtórzyć – są impulsem aktywującym reakcję. Pracując z tematem alergii przyglądamy się więc okolicznościom konfliktu.

Elementem wyzwalającym reakcję może być osoba, zwierzę, miejsce, przedmiot, atmosfera, zapach, potrawa, konkretne wydarzenie, dźwięk… Wszystko co zostało zapisane jako element towarzyszący chwili przeżywania konfliktu. Warto zauważyć, że reakcja alergiczna nie ma żadnego związku z toksycznością alergenu. Łączy się bezpośrednio ze zgromadzonymi w pamięci okolicznościami, które towarzyszyły sytuacji konfliktowej. Im bardziej emocjonalna reakcja, tym silniejsza alergia.

To, co nazywamy alergią jest w rzeczywistości fazą naprawczą konfliktu rozłąki (oddzielenia). Konflikt oddzielenia powstaje, gdy zostajemy pozbawieni czegoś co jest dla nas ważne (również chwilowo). Jest związany z uczuciem straty i odrzucenia.

Istnieje wiele rodzajów tego konfliktu, które przejawiają się w różnych tkankach ektodermy. Rodzaj tkanki, której dotyka alergia, ma konkretne znaczenie:

  • Konflikt oddzielenia, również związanego z kontaktem fizycznym dotyczy skóry;
  • Oddzielenie powiązane ze strachem dotyczy tchawicy i oskrzeli;
  • Oddzielenie powiązane z uczuciem, że coś mi tu nie pasuje, „coś mi tu śmierdzi” dotyczy zatok;
  • Oddzielenie związane z uczuciem „nie mogę tego strawić” dotyczy układu pokarmowego;
  • Oddzielenie związane zw wzrokiem, z widokiem, wizją, wyobrażeniem dotyczy oczu.

Warto w tym miejscu poruszyć również kwestię wstrząsu anafilaktycznego. Jest on związany ze wspomnieniem konfliktu nieuchronnej śmierci, której nie można uniknąć inaczej jak przez udawanie martwego (czyli brak możliwości walki lub ucieczki).

Przykładowe rodzaje alergii:

  • alergia na produkty mleczne – wspomnienie czegoś dziejącego się po raz pierwszy; jest też związana z relacją z matką – z oddzieleniem od niej, z trudną relacją lub nadopiekuńczością;
  • alergia na jajka – strach przed utratą dziecka w okresie ciąży lub rozłąka związana z czymś co wydarzyło się w okresie plan/cel (9 miesięcy przed ciążą, ciąża i pierwszy rok życia dziecka);
  • alergia na gluten – zbyt nagłe odstawienie od piersi lub konflikt związany ze spermą/nasieniem;
  • alergia na słońce – fundamentalny konflikt oddzielenia związany z ojcem;
  • alergia na roztocza – symbol atmosfery w domu (w dzieciństwie);
  • alergia na penicylinę – głęboki konflikt oddzielenia od swojego dziecka;
  • alergia na pyłki – konflikty związane z seksualnością w wymiarze produktywności i kreatywności; konflikt oddzielenia przeżyty w okresie pylenia danego drzewa/trawy;
  • alergia na sierść zwierzęcia – najczęściej konflikt oddzielenia od danego zwierzęcia lub ze zwierzęciem w tle.

Czasami odnalezienie źródła alergii jest bardzo proste, innym razem trzeba zajrzeć głębiej. Jeśli namierzysz właściwą sytuację – alergia minie. Nie będzie Ci już użyteczna.

Joanna Żochowska

1 Comment

  1. Aneta
    26 sierpnia 2021

    Mój syn właśnie jest alergikiem 🙁 Szukam wszędzie źródła problemu, choć niestety nie wiem – na co jest właściwie uczulony. Pediatra twierdzi, że mieszkając w mieście – można być uczulonym na "wszystko". Poznając czym jest totalna biologia – szukam powiązania z moją osobą.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top