Ach jak przyjemnie… czyli korzyści z choroby
Chyba każdy z nas kiedyś sfingował chorobę. Udawaliśmy jako dzieci, że mamy gorączkę, aby nie musieć pójść do szkoły, udawaliśmy przed nauczycielem, że nas boli brzuch, aby urwać się z lekcji, udawaliśmy, że boli nas noga, aby nie ćwiczyć na w-fie. Pamiętacie?…
Afirmacja – „Mała posiadłość”
„Mała posiadłość” – afirmacja stworzona przez dr. Claude’a Sabbah. Należy powtarzać te słowa 10 razy / 3 x dziennie, starając się wizualizować każde słowo …
Alergia – mistrz drugiego planu
Jako dziecko miałam bardzo ciekawa zabawę, która polegała na tym, że wpatrywałam się przez 20 sekund w wybraną ilustrację, a potem inna osoba zadawała pytania do ilustracji. Uwielbiałam tę zabawę, byłam w niej naprawdę dobra. Okazuje się jednak, że podświadomy mózg każdego z nas jest w niej mistrzem… Nasz mózg nieustannie rejestruje wszystko co dzieje się wokół nas. Nie…
Choroby dziecka – mały bohater
Dzieci do ok. 10 roku życia zajmują w Totalnej Biologii szczególne miejsce, ponieważ większa część ich problemów zdrowotnych wynika z problemów emocjonalnych ich rodziców …
Ciało prawdę Ci powie
„U mnie wszystko dobrze”, „relacje z mamą w porządku”, „miałam fajne dzieciństwo” – słyszę czasami od klientów i z uśmiechem patrząc na nich myślę sobie, że mnie możesz oszukać, nawet siebie możesz próbować oszukać, ale swojego ciała nie oszukasz. Jakbyś się starał udawać, że wszystko jest dobrze, Twoje ciało prawdę Ci powie. Opowie o Twoim dzieciństwie, o twoich relacjach…
Depresja – życie bez przyszłości
Długo zabierałam się za ten wpis. Przekładałam jego napisane kilka razy, bowiem miałam odczucie, że wszystko co napiszę na ten temat w kontekście biologii i psychobiologii, będzie tylko powierzchownym dotknięciem tematu, nie dającym ani rozwiązania, ani ukojenia. Nie napiszę tu więc ani o konfliktach, ani o pacie hormonalnym, ani o korzyściach z depresji (przygotuję o tym oddzielny artykuł o…
Endometrioza – Zbrukana kobiecość
Endometrioza to choroba polegająca na rozroście błony śluzowej macicy, poza jej jamę. Najprościej mówiąc komórki błony śluzowej występują w miejscach, w których w prawidłowych warunkach fizjologicznych nie występują. …
Epigenetyka – Spadek po przodkach
„Jestem tym, kim oni byli”- Ashley Gilreath tak zatytułowała swój naszyjnik, a mnie zainspirowała do tego wpisu. Co otrzymałeś od swoich przodków? Kilka starych zdjęć? Pościel, ręczniki, talerze? Haftowane serwetki? Drogocenne pamiątki? Dom z ogrodem? Długi do spłacenia? Cokolwiek to było, mogli dać Ci to co sami posiadali – co było częścią ich życia. Ja mam oczy po tacie,…
Nowe życie – relacja
Poznałyśmy się, gdy była w głębokiej depresji – gdy nie miała na nic siły, gdy ciało odmawiało jej posłuszeństwa, gdy uważała, że nic dobrego już jej nie czeka i odliczała dni, kiedy wreszcie będzie mogła umrzeć… To był jeden z procesów, które zapamiętam do końca życia, bo żadnej z nas się nie śniło, co się za chwilkę wydarzy., gdy…
Otyłość – Temat wielkiej wagi
Nasze ciało nie zawsze jest takie jakiego pragniemy, ale zawsze jest takie jakiego potrzebujemy. Podobno są dwa typy ludzi – osoby, które mogą zjeść 3 hamburgery, tonę frytek i nie przytyją (nawet jeśli by chciały), i ludzie, którzy wezmą głębszy oddech na dziale ze słodyczami i już ważą 2 kg więcej …
Tarczyca – Naglący problem
Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za regulację metabolizmu (np. reguluje poziom ciepła w naszym ciele), a dokładniej jest odpowiedzialna za przyspieszenie i spowolnienie metabolizmu, czyli symbolicznie za przyspieszanie i zwalnianie czasu …